מהו חוק איסור כריתת עצים ומדוע חייבים להכיר אותו

כריתת עצים בישראל היא פעולה שמנוגדת לחוק ועל כל מי שמעוניין לכרות עץ בוגר, מוטלת החובה להמציא אישורים מתאימים ולנהוג על פי פרוצדורה מוגדרת שקבע המחוקק.

ראשיתה של הפרוצדורה מצויה אי שם בשנת 2008 עת הוחלט בכנסת ישראל להעביר חוק שמטרתו שימור הצומח במדינת ישראל ומניעת כריתה של עצים בוגרים.

אף על פי שמדובר בחוק שעבירה עליו יכולה לגרור קנסות כבדים ואף רישום פלילי, רבים עדיין אינם מודעים אליו – ועבור מי שמעוניין לכרות עץ, חוסר הידיעה עשוי להוביל להסתבכות מיותרת עם החוק.

לפניכם הדברים שחשוב לדעת לפני שכורתים עצים בישראל, הדרך הנכונה לעשות את זה במקרים שבהם אין ברירה ולבסוף נציג חלופה מעולה שיכולה לשמור על העץ ועדיין לשרת את מטרתכם.

מה אומר חוק אילנות מוגנים

שמו המוכר 'חוק איסור כריתת עצים' יכול להעיד על תוכנו. מדובר בהגדרה מאוד רחבה של עצים שנכללים בו ושעל פי החוק לא ניתן לכרות אותם.

אחד מהדברים שלא ברורים לציבור הרחב הוא לאילו עצים החוק מתייחס ובאילו מקומות ובעוד שרבים נוטים לחשוב שמדובר בצמחים מוגנים, במציאות מדובר בכל סוגי העצים ובכל מקום שבו הם נטועים.

במילים אחרות, לא משנה אם מדובר בעץ פרי או נוי ואם הוא מצוי ביער או בחצר הבית הפרטי שלכם – אסור לכרות אותו ובלבד שהוא נחשב לעץ בוגר שגובהו שני מטרים לפחות וקוטר הגזע במרחק של מטר ושלושים מהקרקע לפחות 10 סנטימטרים.

מה שיכול להפתיע אתכם הוא שהאיסור הזה קיים אפילו אם אתם אלה שנטעתם את העץ וכל זה מתוך הרצון לשמור על הצומח ועל מדינה מוריקה.

אז מה עושים כשצריכים לכרות עץ? בפניכם עומדות שתי אפשרויות:

אפשרות ראשונה: השיגו אישור

לעתים קרובות הרצון לכרות את העץ נובע מצורך אמיתי. זה יכול להיות כתוצאה מסכנה מוחשית שהעץ מהווה, רכישת קרקע שעליה אתם מעוניינים לבנות בית חדש או להרחיב קיים ועוד מגוון סיבות.

האפשרות הטובה ביותר שעומדת לרשותכם במצבים כאלה היא לבקש אישור בתהליך שמוגדר בחוק.

כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לפנות אל פקיד היערות שממונה על האזור שבו מצוי העץ (תוכלו לקבל את פרטי ההתקשרות של פקח היערות ברשות המקומית שבו מצוי העץ).

לאחר שתמלאו את הבקשה, תסבירו מדוע אתם צריכים לכרות את העץ ותשלמו את האגרה, יגיע פקח היערות אל העץ על מנת לבחון את הבקשה ולהחליט אם לאשר אותה או שלא.

רק לאחר אישור הבקשה, ניתן יהיה להזמין בעל מקצוע. מיהו בעל המקצוע הרצוי? מומלץ להזמין כורת עצים מקצועי שעבר את הקורסים הדרושים של משרד החקלאות ומשרד העבודה וכזה שמחזיק בביטוח מתאים.

אפשרות שנייה: גזמו את העץ

לא קבלתם את האישור הרצוי או שאתם מחפשים חלופה שמצד אחד תפתור את הבעיה שנוצרה אך יחד עם זאת גם תשמר את העץ?

שירותי גיזום עצים יכולים להיות החלופה המושלמת עבורכם.

כפי שמוסבר במדריך 4 סיבות להימנע מכריתת עצים, במקרים רבים הצורך לכרות את העץ נובע מכך שהוא גדל בצורה בלתי נשלטת, מלכלך או משמש כמקום קינון לעופות ומזיקים – כל אלה יכולים להיפטר בקלות ובמהירות גם מבלי לפגוע בעץ על ידי גיזום פשוט.

תוסיפו לכל זה את העובדה שמדובר בפרוצדורה מהירה יותר שלא מצריכה אישורים וזולה יותר באופן משמעותי ותבינו שהזמנת גוזם מקצועי יכולה לחסוך לכם כסף, לפתור את הבעיה והכי חשוב – לשמור על העץ.