ההבדלים בין רופא שיניים כללי לבין מומחה לשיקום הפה

ההבדלים המשמעותיים בין רופא שיניים כללי לבין מומחה לשיקום הפה נעוצים בהבדל במסלול ההכשרה, בתפקיד וביכולות. מומחה לשיקום הפה עובר הכשרה מגוונת וממושכת שנותנת לו את הכלים לבצע טיפול דנטלי ברמה מקצועית ומיטבית.

שחזור השיניים הוא העניין המרכזי בתחום שיקום הפה, תוך דגש על שיפור מרבי של התפקוד והאסתטיקה. בתחום שיקום הפה נכללים טיפולים שונים, וביניהם טיפולים פשוטים כמו הלבנת שיניים, כתרים, סתימות ועוד. מנגד, ישנם טיפולים יותר מורכבים כמו הפרעות תפקודיות בפרקי הלסת, שחיקת שיניים, השלמת חסר שיניים נרחב וכד'. מבצעים את הטיפולים הללו בעיקר באמצעות תותבות, השתלות, גשרים וכו'. כל הטיפולים מתבססים על אמצעים מתקדמים, ניסיון קליני, מחקרים עדכניים, והבנה עמוקה של תפקוד מערכת הלעיסה.

 

תהליך ההכשרה של מומחה לשיקום הפה רופא שיניים מומחה

ראשית, יש לציין שישנם שבעה תחומי התמחות ברפואת השיניים (כגון: שיקום הפה, טיפולי שורש, יישור שיניים ועוד), כמו שישנם שלל ענפים בתחום הרפואה. לימודיו של המומחה לשיקום הפה מתחילים בשש שנות לימוד עד ההכשרה בתור "רופא שיניים כללי", ואחר כך מצפות לו 4.5 שנות לימוד במסגרת התמחותו. במהלך ההתמחות, הוא מוכשר גם בתחומים מקבילים ברפואת השיניים, כמו יישור שיניים, מחלות חניכיים, כירורגיה ועוד. תעודת תואר מומחה לשיקום הפה ניתנת על ידי משרד הבריאות לאחר ההצלחה בבחינות הסופיות.

 

תפקידו המשמעותי בטיפול דנטלי

מפני שמומחה לשיקום הפה עבר הכשרה נרחבת הכוללת גם תחומים שונים ברפואת השיניים, מוטלת עליו האחריות המקצועית והוא מוסמך להוביל את הטיפול הדנטלי. אם מומחים שונים צריכים להתערב בטיפול (כמו מומחה ליישור שיניים או טיפולי שורש), על המומחה לשיקום הפה להפנות ולהנחות איך מגיעים לשיקום מיטבי.

 

במה שונה רופא שיניים כללי ממומחה לשיקום הפה?

השוני מתבטא בעיקר ביכולת של המומחה לשיקום הפה לאבחן, לתכנן תכנית ולבצע טיפול במקצועיות רבה תוך שמירה על התמקדות בתפקוד נוח ואסתטיקה מרבית.

בעקבות ההכשרה הרחבה והממושכת של המומחה לשיקום הפה, הוא נחשב בקהילה הדנטלית לאמין ומקצועי מאוד. הוא מסוגל לראות את הטיפול בראייה כוללת אשר מתבססת על מאמרים ודיונים מקצועיים. אבחנתו תהיה מקיפה ותתבסס על מכלול הממצאים, ותהיה לו גם הצעה לתכנית טיפולית חלופית למקרה חירום. אנשים יכולים למצוא את הדברים שהם מסוגלים לחפש, ולכן מומחה שעבר בהצלחה את ההכשרה וההשתלמות יכול לספק ייעוץ ולבצע את הטיפול בדרך המקצועית ביותר, גם אם לעתים נדמה שמדובר רק בטיפול פשוט.

 

הנסיבות לבקשת חוות דעת ממומחה בשיקום הפה

רצוי לבקש חוות דעת ממומחה לשיקום הפה טרם הגעה לטיפול דנטלי מורכב (כדוגמת שיקום על גבי שתלים). דבר זה יכול במקרים רבים להוזיל את העלויות של הטיפול. חשוב לציין כי המומחה לשיקום הפה הינו אמין ומקצועי, ומעודכן בתחומו ובמקצועות נוספים ברפואת השיניים.

 

האחריות המוטלת על המומחה לשיקום הפה

בדומה לכל רופא, גם המומחה לשיקום הפה מחויב לחוק זכויות החולה. הוא יעדכן את המטופל על סיכויי וסיכוני הטיפול, ובנוסף גם על טיפולים חדשניים. הוא יציע הצעת מחיר רק לאחר מחשבה על מכלול המרכיבים בטיפול. בזכות הידע הנרחב של המומחה לשיקום הפה, יקטן הסיכוי לחריגה בטיפול מכיוון שלא מבינים את התמונה הכוללת.

המאמר באדיבות פורטל Dentalguide.co.il – מדריך השתלות שיניים מקיף.