למה כדאי לפתוח עוסק פטור ולאחר מכן עוסק מורשה

אנשים שהופכים לעצמאים ומגשימים חלום חיים מוצאים עצמם במסדרונות רשויות המס וצריכים להגדיר את עצמם מבחינת המדינה כעוסקים פטורים או כעוסקים מורשים. ההבדלים לא נהירים לכולם אבל הם ברורים מאוד ולכן כדאי ללמוד מעט יותר על הגדרות אלה וההבדלים ביניהם, כדי שתוכלו לבחור אם להיות עוסק פטור או עוסק מורשה לפחות בשנה הראשונה. הסיבה הראשונה שבגללה כדאי לכם להתחיל כפטורים היא הכניסה היותר פשוטה לעולם של העוסקים העצמאים, בניית העסק לפחות בהתחלה ואת מאגר הלקוחות שלכם ורק אחר כך להגדיל את תקרת ההכנסות והמס כדי להבטיח עצמכם את ההצלחה שבגללה יצאתם לדרך העצמאית. תקרת ההכנסות במעמד הפטור נמוכה יותר ומכניסה אתכם פחות  ללחץ של תשלומי וחבות מס עד שתבססו את העסק שלכם ותרשו לעצמכם להעז ולהמריא באמת. הרי ידוע שבשלוש שנותיו הראשונות עסק עדיין אינו נחשב יציב ולוקח זמם לבנות את היסודות שלו ולהרגיש בטוחים. זה כולל גם את הכספים הרבים שתצטרכו להשקיע בעסק כדי לייצב אותו ולכן כדאי מאוד לצעוד בצורה זהירה.

מהם ההבדלים בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה? מבחינת החוק?

ההבדל בין שתי צורות ההתארגנות העסקית העצמאית הוא פשוט – פטור אינו משלם מס ערך מוסף, מורשה משלם. מכאן נגזר התמחור של השירותים והמוצרים שלכם ומכאן נגזר גם אופן הדיווח לרשויות המס ואופן ניהול ספרי החשבונות שלכם. כשאתם נרשמים כעצמאים אתם נרשמים בשלוה מוסדות – רשות המס, רשות מס ערך מוסף והמוסד לביטוח לאומי. שם אתם פותחים תיקים ומעדכנים אותם מדי שנה בדיווח על ההכנסות שלכם ובהתאם משלמים את המסים השונים לשלוש הרשויות, כשמע"מ נחסך מפטורים. תקרת ההכנסות שלפיה קובעים מיהו פטור משתנה מדי שנה, כאשר היא נעה בשנים האחרונות בין 80,000 ₪ לבין כמעט 100,000 ₪ לשנה. מדי שנה מודיעות רשויות המס מהי התקרה ואתם תוכלו לדעת אם מעמדכם השתנה.

ההגבלה על מקצועת מסוימים

יש לדעת כי למרות אפשרויות הבחירה שניתנת לכם בצאתכם לעצמאות, אתם מוגבלים מבחינת המקצועות שבהם אתם יכולים להיחשב כעוסקים פטורים וכולם נמצאים ברשימה מיוחדת ברשויות המס שאותה תוכלו לבדוק. פתיחת עוסק פטור אינה אפשרית במקצועות חופשיים ומקצועות טיפוליים, המחויבים להיות עוסקים מורשים לפי חוק. לכן כדאי לכם לקבל ייעוץ מיועץ מס מוסמך או רואה חשבון מה ניתן לעשות כדי ליהנות לפחות בהתחלה ממעמד פטור.

יתרון הפטור על המורשה

ניהול הספרים על ידי העוסקים הפטורים הרבה יותר קל, כאשר הם מוציאים דרישת תשלום ולא מחויבים להוציא חשבוניות לתשלום, חבות המס שלהם קטנה יותר, הם אינם נדרשים לשלם מע"מ על ההפרש הגדול בין הוצאות להכנסות. מצד שני, יש לדעת כי רף ההכנסות שלכם קטן משמעותית מכל מורשה. עם זאת, פתיחת עוסק מורשה מעניקה לכם את הזכות לבקש החזר של מס ערך מוסף שאתם משלמים בהוצאות מסוימות ואתם יכולים לדווח על הרבה יורת הוצאות מאשר הפטורים, כך שזה נתון לשיקולכם לפי העסק שלכם.